Sun Time!
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

It's Sun Time!


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Atlantida...

+6
Silver_Dragon.
live.laugh.love
kaulina
crina_sasuke kiss love
Mariko21
X-treme
10 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Atlantida... Empty Atlantida... Joi Mai 08, 2008 9:26 pm

X-treme

X-treme
The Boss
The Boss

m-am iteresat mai mult...si nush ce sa zik..dak exista sau nu...ce am inteles este ca a fost o insula...care..a incercat sa cucereasca Atena..insa nu a reusit si cik s-a scufundat in oceanul atlantic...VOI CE CREDETI, EXISTA?

2Atlantida... Empty Re: Atlantida... Joi Mai 08, 2008 9:31 pm

Mariko21

Mariko21
Incepator
Incepator

am vazut un documentar pe Discovery sau National Geographic, nu stiu mai care, si ei cred ca datorita schimbarii nivelului marii si miscarii placilor tectonice & all that (l-am vazut de mult) a ajuns sa fie pe undeva prin America si ca este la suprafata... si acolo au si gasit niste chestii care nu au putut fi asociate altor civilizatii cunoscute din zona :P

http://zooz.forumotion.com

3Atlantida... Empty Re: Atlantida... Joi Mai 22, 2008 9:16 am

crina_sasuke kiss love

crina_sasuke kiss love
Senior
Senior

Foarte interesant!E u nu stiu ce sa zic!Poate a existat de mult.......poate mai exista..dar nu se stie sigur!

4Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mar Mai 27, 2008 9:14 pm

kaulina

kaulina
Incepator
Incepator

o fi existat acum muuuuuuuulti ani orice e posibil pe planeta asta

http://www.creation4all.darkbb.com

5Atlantida... Empty Re: Atlantida... Dum Iun 01, 2008 12:37 pm

live.laugh.love

live.laugh.love
Silver'User
Silver'User

eu una (parea mea) cred ca existat , nush dc creed dar pur si simplu creed ca a existat , dar sincer nu prea am auzit foarte moolte despre acest taram decat ca acolo traiu niste oamen cu o tehnologie avansata (parca)

6Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mier Iun 04, 2008 8:52 am

Silver_Dragon.

avatar
Bronze'User
Bronze'User

eu tot cred ca a existat,ce e aici asa de.....cum sa spun,neibisnuit casa nu credetzi,apa a cescut si a scufundat o insula,mare treaba!

7Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mier Iun 18, 2008 10:24 am

^..::~nymphetamine~::..^

^..::~nymphetamine~::..^
Fanatic
Fanatic

mariko21 are ideea cea mai plauzibila Fericit .....si eu am vazut azi-noapte un documentar la cum s-a format amerik....si era super ciudata la inceput.......deci orice e posibil......inafara de civilizatia cu tehnologie avansata se spune ca acolo ar fi existat oameni soparle venite de pe Venus sau dragoni cu puteri magice.......

8Atlantida... Empty Re: Atlantida... Vin Iun 20, 2008 12:33 pm

gr33n_3y3s

gr33n_3y3s
Incepator
Incepator

ahamz.....eu am vazut moolte documentare legate de atlantida...mi s-au parut destul de interesante......nush ce sa cred..

si acum caut pe net..si ...sunt destule documentare..

nush ce sa cred

Atlantida (în greacă, Ἀτλαντὶς νῆσος, "insula lui Atlas") este numele unei insule legendare menționate pentru prima oară în două dialoguri ale lui Platon, Timaios și Critias.[1]

În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Heracle (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean. Acest eveniment s-ar fi petrecut cu 9.000 de ani înainte de Solon (aproximativ 9.500 î.Hr.)

Atlantida din dialogurile lui Platon este de obicei considerată un mit creat de acesta pentru a-și pune în evidență teoriile sale politice. S-a avansat ipoteza că sursele de inspirație se află în momente din istorie, ca erupția de pe Thera sau războiul troian, ori din evenimente contemporane lui, ca distrugerea așezării Helike în 373 î.Hr. sau invazia eșuată a Siciliei de către atenieni din 415 - 413 î.Hr.

Posibila existență a unei Atlantide reale a fost intens dezbătută încă din antichitate, dar a fost de obicei respinsă. Puțin cunoscută în evul mediu, legenda a fost redescoperită de umaniști în perioada modernă. În prezent, Atlantida se regăsește în cultura populară, de la opere științifico-fantastice la filme și jocuri video, iar studiul existenței sale face obiectul unei noi științe, numită atlantologie.

9Atlantida... Empty Re: Atlantida... Vin Iun 20, 2008 1:40 pm

^..::~nymphetamine~::..^

^..::~nymphetamine~::..^
Fanatic
Fanatic

cik s-ar spune ca este in marea de langa Bahamas:|.....si au gasit acolo ruinele unui oras.....sau cv de genul.....astia isi tot schmba ipotezele:|....

10Atlantida... Empty Re: Atlantida... Joi Iul 03, 2008 2:11 pm

Rain Angel

Rain Angel
Fanatic
Fanatic

a existat in vremea grecilor.desi nimeni nu la crezut in acel timp Platon afirma ca exista , si ca aveau o civilizatie cu mult mai superioara ca cea a grecilor.Locatia ei exacta era intre Mexic , Stramtoarea de Gibraltar si Land's End.

are si o baza logica ; pe fundul oceanul atlantic exista munti de peste 3000m , se crede ca insulele Azore sunt varfurile muntilor care au ramas dupa scufundarea continentului Atlantida.Piesa care nu incape in puzzle este ca in 1600 nishte italieni au facut o expeditie pe acele insule si au gasit in loc de civilizatia pierduta nishte uriasi de intre 2,8 si 3,2 , ciclopi , si cu o tehnologie mai putin ca rudimentara.Faza e adevarata si exista o carte scrisa chiar de capitanul expeditiei.Raspunsul la de ce nu a rezistat civilizatia lor pana acum ar fi ca nu au rezistat la bolile europene pe care le adusesera cu ei italieni."Urme2 de acesti uriasi s-au gasit si in alte parti cum ar fi africa , unde se povesteste ca erau folositi ca sclavi.
Se crede ca atlandida s-a scunfundat findca zeii se suparase pe ei , zeii au trimis un cataclism si continentul s-a scunfundat.

11Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mar Iul 22, 2008 9:46 am

*LoVe*Me*WhEn*I'm*GoNe*

*LoVe*Me*WhEn*I'm*GoNe*
Fanatic
Fanatic

bai, cica peste 40 de ani delta dunarii, braila, galati, giurgiu si turnu severin nu vor mai exista...

vor fii inundate de mare:|Masca|

mi'a zis mama adineauri..

serios, e profa de isto, ce pana mea Ras

hmm, probabil ca atlantida a existat..


si eu am vazut documentarul..

era pe national, nu pe discovery;)


rain, draga, eu nu cre in zei Ras

daca zeii au scufundat atlantida, atunci eu sunt afrodita Ras

i think:-??

stiu ca scoteau aia vase din lut din apa

si alte obiecte de de valoare..

12Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mar Iul 22, 2008 2:15 pm

Rain Angel

Rain Angel
Fanatic
Fanatic

pai logic

cu incalzirea globala , in fiecare an nivelul oceanelor creste intre 0.5 si 1 metru

chiar si daca marea negra e conectata la cea mediterranea prin stramtori caNDVA tot o sa se simta efectul.

dunarea abea daca are cativa metrii inaltime.
si sa ne gandim ca spre exemplu orase ca bucurestui sunt la 300m sub nivelul marii....

ma io nu cred in d-zeu asa ca ce sa mai zic de zei.

oricum fundmentul crearii atlantidei ar fi ca atunci cand a cazut meteoritul ala pe pamant de au murit dinozaurii atunci o fi venit cu el si acveasta rasa superioara .. ma rog..

13Atlantida... Empty Re: Atlantida... Mar Iul 22, 2008 4:09 pm

*LoVe*Me*WhEn*I'm*GoNe*

*LoVe*Me*WhEn*I'm*GoNe*
Fanatic
Fanatic

nu am inteles nimic:|

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum